1391/9/19 یکشنبه

معرفي شهرستان سروستان

     شهرستان سروستان يكي از شهرستان‌هاي استان فارس مي‌باشد كه در ناحيهٔ مركزي اين استان واقع شده‌است. مركز اين شهرستان، شهر سروستان مي‌باشد. بر اساس شواهد موجود پيدايش و تكوين حيات اجتماعي در سروستان به گذشته باستاني به ويژه عصر ساساني باز مي گردد. وجود ده‌ها اثر معتبر تاريخي و ظهور و درخشش مشاهير علم و ادب درخطهٔ سروستان، تجلي ديرينگي و عمق ريشه‌هاي فرهنگي و مدني اين منطقه، در تاريخ ايران زمين مي باشد.

     منطقهٔ سروستان با حدود ۵۵۰۰۰ نفر جمعيت از معدود شهرهاي كشور است كه از موقعيت ارتباطي ويژه اي برخوردار است. قرار گرفتن سروستان در مسير محورهاي ارتباطي شرق - غرب و شمال - جنوب  و دسترسي به استان‌ها و شهرهاي بزرگ جنوبي و شرقي و جزاير و بنادر خليج فارس، اين منطقه را به حساس‌ترين گذرگاه جنوب كشور مبدل ساخته است. از لحاظ اقتصادي، منطقه سروستان قطب بزرگ كشت محصولات باغي و زراعي همچون پسته و زيتون مي‌باشد و در كنار آن با توسعه و گسترش مراكز صنعتي، بهره برداري از منابع نفتي در آينده نزديك، اين منطقه به يكي از كانون‌هاي عمده صنعت و انرژي كشور تبديل مي شود. همچنين عبور دو خط اصلي شبكه انتقال گاز سراسري و شبكه فيبرنوري بر اهميت اين منطقه افزوده است.

     منطقه سروستان با وجود چشم اندازهاي متنوع طبيعي و آثار تاريخي معتبر و جهاني، همچون كاخ ساسان، مقبره شيخ يوسف و ... يكي از پايگاه‌هاي عمده جلب توريست داخلي و خارجي به شمارمي رود.

       از منظر فرهنگي از گذشته دور تا كنون عمده‌ترين وجه تمايز منطقه سروستان با ساير مناطق، شاخصه فرهنگي آن بوده است. پرورش و شكوفايي ده‌ها چهره صاحب نام علمي، ادبي و دانشگاهي مانند زنده ياد رضوي سروستاني (خواننده موسيقي سنتي و شاگرد استاد شجريان) ، اسماعيل شفيعي سروستاني (سردبير مجله موعود)، دكتر زين العابدين طهماسبي (استاددانشگاه تربيت مدرس)، دكتر رحمت الله صديق سروستاني (استاددانشگاه تهران در رشته علوم اجتماعي) صادق همايوني (نويسنده فرهنگ مردم سروستان) و مسعود شفيعي  سروستاني (نويسنده) و... ،قدمت و سابقه ديرينه تأسيس نهادهاي آموزشي، سنتي و جديد (۱۳۰۲ش)، برخورداري از بالاترين سطح باسوادي و دانش آموختگان دانشگاهي و نيز نقش پيشگام در عرصه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس نشانگر قوت و اعتلاي فرهنگي اين ديار مي باشد.

     از سوي ديگر توسعه و گسترش مراكز آموزش عالي طي سال‌هاي اخير از جمله توسعهٔ دانشگاه پيام نور ، دانشگاه آزاد اسلامي، هنرستان فني مكانيك خودرو (زير نظر شركت ايران خودرو) اين منطقه را به يكي ازمراكز علمي و دانشگاهي كشور تبديل كرده است.

1391/9/19 یکشنبه
بيشتر